sobota, 31 maja 2014

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji

Po długim czasie "odpoczynku" od podróży udało mi się wyruszyć do Witnicy :)
Miało być blisko domku i coś w miarę ciekawego.
Na www.polskaniezwykla.pl znalazłam kilka takich miejsc, jednak informacja, że w Witnicy znajduje się "Drogowskaz do Pacanowa" przewyższyła ciekawostki z  innych miejsc ;)
Kiedy byłam mała, dziadek mówił mi, że kiedyś tam trafię jak już będę bardzo niegrzeczna..... ;)
Hmm.... :)
Niestety był to bardzo mroźny dzień i zwiedzanie odbyło się w szybkim tempie. Z pewnością tam wrócę i dorzucę wtedy więcej zdjęć.
Miejsce jest idealne na spacery (oczywiście w ciepłe dni) zarówno samotne jak i rodzinne. Jest tam bardzo spokojnie. Wokół jeziorka można usiąść na ławce, pokarmić kaczki, poczytać.
Nie ma tam barów z jedzeniem czy kiosków z pamiątkami. To po prostu ciekawe miejsce na przyjemny spacer :)

A to mały opis jaki skopiowałam z mojej ulubionej strony polskaniezwykla.pl "Przez Witnicę prowadził stary europejski trakt łączący Akwizgran, Magdeburg i Berlin z Gdańskiem i Królewcem, w XVIII w. uzupełniony o drogę wodną Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty, a w XIX w. o drogę żelazną Kolei Wschodniej.


Odwołując się do historii, Towarzystwo Przyjaciół Witnicy, a zwłaszcza jego prezes Zbigniew Czarnuch, historyk i regionalista, dobry duch Witnicy, stworzyło ideę tematycznego parku, w którym główną rolę odgrywa "droga" w jej szerokim, kulturowym rozumieniu.Koncepcja Parku Drogowskazów została wyróżniona nagrodą specjalną w konkursie Fundacji Kultury i Akademii Małych Ojczyzn w 1994 r. Nagroda ta, przy wsparciu władz miasta i gminy pozwoliła na urzeczywistnienie idei.Dzisiaj w centrum Witnicy możemy spacerować po Parku Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, który jest rodzajem ścieżki dydaktycznej. Obiekty wyeksponowano w czterech tematycznych przestrzeniach. Pierwsza z nich to tzw. kultura drogi - zobaczyć tu można drogowskazy, słupy i kamienie milowe, znaki drogowe, kamienie graniczne, oznaczenia kilometrów i im podobne przydrożne osobliwości.Druga przestrzeń to słupy milowe cywilizacji. Zgromadzono na niej obiekty symbolizujące postęp techniki, a więc maszynę parową, parostatek i parowóz, latarnie gazowe, a także koła młyńskie.


Słupy graniczne, zapory drogowe, zniszczone mosty, bunkry, zakazy przypominają o bolesnych kartach historii Europy."


Godło byłego województwa gorzowskiego


A tu "urocze stworzonka" ;)Adres:

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, ul. Moniuszki, 66-460 Witnica,
kontakt: Żółty Pałacyk, ul. Sikorskiego 6, 66-460 Witnica, tel. 095 721 64 76, palacyk@witnica.pl lub Towarzystwo Przyjaciół Witnicy, Zbigniew Czarnuch, ul. Rybacka 6, 66-460 Witnica, tel. 095 751 50 18.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję :)