wtorek, 4 grudnia 2012

Atomium w BrukseliWycieczka do Brukseli była spontaniczną niespodzianką :) Po odwiezieniu znajomego na lotnisko Charleroi zawitaliśmy na chwilkę, aby ujrzeć jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Belgi – Atomium.
Do środka niestety nie weszliśmy (po obejrzeniu kilku filmików na YouTube bardzo żałuję), ale mimo tego wrażenia były odpowiednio dobre :)
Miejsca parkingowe są darmowe, choć ciężko je upolować ;)
Kilka info od Pascala:
„Konstrukcja została zaprojektowana przez inż. Andre Waterkeyna z okazjo Expo 1958r. W początkowych planach Atomium było zbudowane tylko na 6 miesięcy. 

Obiekt będący czymś między rzeźbą a architekturą symbolizuje model cząsteczki żelaza, powiększonej 160 miliardów razy. Konstrukcja jest wysoka na 102m, składa się z dziewięciu stalowych sfer o średnicy 18metrów i łączących ich korytarzy, każdy o długości 23m i 3m średnicy. Zainstalowane w korytarzach – tubach schody należą do najdłuższych na świecie i mogą transportować 3tyś. Ludzi na godzinę. Z kolei najszybsza w Europie winda jeździ z szybkością 5m na sekundę.
Po przeprowadzonej renowacji zainstalowano specjalne oświetlenie składające się z 2700 lampek. Z okien ja wyższej kuli widać panoramę Brukseli, a także Mini – Europe – kompozycję z najpiękniejszych miast w Europie, która znajduje się w pobliskim Bruparc.” 

Na taką wycieczkę warto zarezerwować jeden pełny dzień :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję :)