poniedziałek, 7 listopada 2011

Podróż przez 9000 lat irlandzkiej historii cz.2

Zapraszam do dalszej podróży :)

Tym razem nie zwiedzimy pojedynczych domów. Wchodzimy w "okrągły fort". Jest on rozszerzonym siedliskiem dla rodziny - kilka domów otoczonych wałem oraz fosą. Brzeg wzmocniony jest drewnianymi belami z dwóch jego stron. Fort zawiera podziemne przejście zwane souterrain.


Używane było ono do składowania jedzenia oraz chowania się w nim w razie potrzeby. Forty takie jak te, różnego rodzaju wielkości czy wykonania, były bardzo powszechne w Irlandii pomiędzy rokiem 500 a 1000 naszej ery. Na zachodzie Irlandii forty tworzone były z kamieni.  

 
 Drób, psy oraz młode zwierzęta przetrzymywano prawdopodobnie w forcie. Bydło trzymano na polach przy forcie jako, że napady na bydło były bardzo powszechne. Rodzina zamieszkująca fort była w większości samowystarczalna i wyrabiała takie materiały jak skóra oraz drewno. 

Wczesno Chrześcijański Klasztor 


Klasztor bazuje w większości na tym znajdującym się w Reask, Hrabstwo Kerry, a podobne do niego, zaczęły się pojawiać od V - XII wieku naszej ery. 


Klasztory podzielone były na dwa obszary - teren święty, w którym znajdował się kościół, cmentarz, pomieszczenie opata oraz rzeźbione kamienie. 


Świątynia zawierająca szczątki założyciela klasztoru była bardzo powszechnym zjawiskiem.Na drugim obszarze żyli mnisi, pracując przy domach zbudowanych na zasadzie ula. Niektóre klasztory cechowały się bardzo ścisłymi zasadami, takimi jak długi okres postu oraz ciszy.  


Inne, z mniej ostrą dyscypliną, spełniały duchowe oraz ekonomiczne potrzeby lokalnych społeczności. Młyn poziomy

Młyn horyzontalny, w którym woda przepływała przez koło ustawione poziomo, bazuje na młynie odkrytym w Hrabstwie Cork w IX wieku. Młyny takie jak te należały do właścicieli ziemskich oraz klasztorów. 


Woda wpadająca przez zwężoną rynnę okręca poziomo ustawione koło, co uruchamia mechanizm mielenia mąki. Ziarno podawano przez dziurę znajdującą się na górze kamienia, mielono je dwa razy w celu wyprodukowania mąki. Po pierwszym mieleniu usuwano zanieczyszczenia i ponawiano czynność. Na małych farmach czynność tą robiono ręcznie, z pomocą żarna.W czasach średniowiecza poziome młyny zastąpione zostały młynami o kole pionowym.


 FULACHT FIADH Jest to starożytny typ otwartego stanowiska do gotowania. Miejsc takich jak to używano w okresie Brązu po wiek Średniowiecza. Budowano je często przy strumieniach. Przy dalszej podróży aparat odmówił posłuszeństwa :( Mogę jedynie dodać, że zostało jeszcze wiele do zwiedzenia :)
WWW
http://www.inhp.com

 


3 komentarze:

 1. zawsze mnie fascynowało w tych czasach jak ludzie żyli w jednym pomieszczeniu ze zwierzętami, dla mnie nie do wyobrażenia:)
  ładny ten krzyż

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna wycieczka i ciekawe miejsce. Te forty wyglądają śmiesznie w porównaniu z fortami XX w. Ale jaka broń, takie forty ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie wszystko opisujesz i pokazujesz. Ale cieszę się, że nie żyłem w tamtych czasach.

  OdpowiedzUsuń

dziękuję :)