piątek, 21 października 2011

Lismore Castle

Zamek Lismore odnajdziemy w hrabstwie Waterford. Został wybudowany w 1185 roku przez księcia John of England i stanowi prywatną rezydencję Księciów Devonshire. Posiadłość służyła jako Pałac Episkopatu dla Biskupów Lismore aż do 1589 roku, kiedy to Arcybiskup Cashel, Miler Magrath, wynajął ją oraz 40 000 akrów ziemii dla podróżnika Sir Waltera Raleigha, jako nagrodę za jego udział w pokonaniu Rebelii Desmond. 


Później, w 1748 roku zamek i jego ziemie przeszły do rodziny Cavendish, kiedy Lady Charlotte Boyle wyszła za czwartego Księcia Devonshire.  


Szósty Książe znany jako "Batchelor Duke" rozpoczął później intensywną restorację zamku, mocno wspomagany przez Josepha Paxtona - botanika, wynalazcę, inżyniera i projektanta Pałacu Kryształowego w Londynie. 


W 1814 Księga Lismore, oświecający manuskrypt, oraz Pastorał Lismore odkryte zostały wewnątrz ścian zamku.  


Pomiędzy 1931 a 1944 Adele Astare oraz jej mąż, Lord Charles Cavendish, zamieszkali w zamku. Po śmierci jej męża została ona częstym gościem Lismore, często odwiedzając to miasto w towarzystwie swojego męża, gwiazdy filmowej oraz tanecznej, Freda Astaire.  
O całe historii tego miejsca dowiemy się z udostępnionych materiałów przy wejściu ponieważ zwiedzanie zamku nie jest dostępne. Wykupując bilet (8e/os) mamy dostęp do ogrodów a także galerii sztuki ulokowanej w zachodnim skrzydle.  


Poniżej - The Riding House. Budynek Obronny został wybudowany pomiędzy 1631 i 1632 rokiem przez Richarda Boyle, pierwszego Orła Cork. Został wybudowany w celu, który spełnia aż do dziś, nawet jeśli jest to tylko symboliczna zewnętrzna brama ochronna dla Zamku Lismore. Oryginalnie zaprojektowany jako kwatera straży zamku, teraz służy jako jedyne przejście pomiędzy Górnymi Ogrodami, a dziewiętnastowiecznymi Dolnymi Ogrodami, które od niedawna służą również jako skład jabłek.  


Galeria pięknych ogrodów już w następnym wpisie - zapraszam :)
  


 

4 komentarze:

 1. Witaj Olivio, bardzo mnie się to zamczysko podoba. Tak właśnie powinien wyglądać średniowieczny zamek. Potężne wieże i grube mury. Taki widok mam zakodowany jeszcze z dzieciństwa, pewnie za sprawą filmów o rycerzach okrągłego stołu. Zdjęcia bardzo fajnie pokazują co ciekawsze części zamku, a najbardziej podoba mi się nr 1.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. rezydencja jest niesamowita, idealna do nagrywania filmów:)

  OdpowiedzUsuń
 3. wkraj - witaj:) tak jak piszesz - to zamczysko jest w naprawdę świetnym stanie i przez chwilę można się poczuć jakby czas stanął w miejscu..nie pokazałam tu jeszcze zdjęć z ogrodów, grządek, starych narzędzi.. klimat jest naprawdę przyjemny:) Dziękuję za wizytę i zapraszam częściej :)
  ola - aż się zaczęłam zastanawiać czy nie nakręcono czegoś w tym zamku? muszę o tym poszperać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie można nie zauważyć, że zamek różni się od naszych warowni wieloma elementami. Pierwsze co rzuca się w oczy to, wieże (baszty) na bazie prostokąta i większe okna. Druga sprawa to stan tych budowli - można tylko pozazdrościć ale to już inna historia. Olivio ładnie udało Ci się pokazać cały zabytek i nawet masz niebieskie niebo i białe chmurki, co w tamtym rejonie jest rzadziej spotykane niż u nas śnieg w maju :) Ładne! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

dziękuję :)