wtorek, 25 stycznia 2011

Hook Head

Hook Head jest przylądkiem półwyspu Hook, położonym 45 km na południowy wschód od Wexford. Znajduje się tu jedna z głównych atrakcji południowo - wschodniej Irlandii - latarnia morska. Wyjątkowa, bo najstarsza zarówno w Irlandii jak również w Europie


Wysokość latarni to 36,6m. Na taras widokowy prowadzi 115 schodków."Historia latarni sięga V wieku. Legenda głosi, że lokalny mnich po znalezieniu na brzegu morza ciał rozbitków postanowił zbudować tutaj latarnię, aby zapobiec rozbijaniu się statków o skały. Dzięki pracy mnichów była ona aktywna przez kolejne 600 lat.Około XII wieku Normanowie postawili na jej miejscu latarnię w jej obecnym kształcie. Co ciekawe materiałem z którego wybudowano jest skała wapienna oraz ... krew wołu.
Do dziś pojawiają się ślady krwi przebijającej przez farbę. Latarnia na Hook Head została w pełni zautomatyzowana w 1996 roku i od tego czasu jest dostępna dla zwiedzających." (skopiowane z >>klik<<)Ponieważ na miejsce przybyliśmy w późnych godzinach, latarnia była już zamknięta i niestety nie mogliśmy osobiście policzyć schodów, wysłuchać opowieści i legend dotyczących tego wyjątkowego miejsca. Pozostało nam zwiedzanie pobliskich klifów i skał z grotami. 
Wrażenia były niesamowite. Stanie na krańcu wyspy w towarzystwie silnego wiatru i dźwiękach rozpryskujących się fal.. coś wspaniałego :)

Na koniec moje ulubione
Centrum dla zwiedzających (Visitor Centre) jest czynne przez cały rok w godzinach:
Czerwiec - sierpień: 9.30 - 6.00
Maj i Wrzesień: 9.30 - 5.30
pozostałe miesiące: 9.30 - 5.00

Wycieczki z przewodnikiem:
Czerwiec - sierpień: 10.00 - 5.30 co pół godziny
Marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik: 11.00 - 5.00 co pół godziny
Listopad - Luty - tylko w weekendy i święta
pozostałe miesiące: 9.30 - 5.00
cena:
dorosły €6
senior/ student €4.5
dziecko (5-16 lat) €3.5
rodziny €18
dzieci poniżej 5 lat - za darmo
adres:
Hook Lighthouse, Hook Head, Fethard-on-Sea, Co.Wexford
Tel:00 353 (0)51 397055/4Wyświetl większą mapę

4 komentarze:

 1. Niesamowite miejsce, wszystkie latarnie mają coś w sobie ale ta wygląda szczególnie odludnie i nastrojowo & jeszcze ta krew jako zaprawa murarska..;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O żesz, ale pięknie! Dwa pierwsze zdjęcia rzucają mnie na kolana!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wyglądają Olivio te warstwowe skały, robią niesamowite wrażenie. Wyglądają jak poukładane ludzką rękę - na przestrzeni milionów lat a przecież wszyscy wiemy, że tak nie jest.Zdjęcie drugie od góry, chyba poleciał WB albo warunki zmieniły się diametralnie.Jeśli to jest zabieg celowy, to te dwie fotki nie powinny być chyba obok siebie. Najbardziej podoba mi się trzecie od góry i pierwsze z dołu - za kompozycję.Czwarte i piąte od dołu ciekawe, urocze, poznawcze. Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ola - uwielbiam latarnie, a do tego właśnie takie historyjki nadają smaczku takim miejscom :)
  Ewa - cieszę się i mam nadzieję, że nie będziesz mieć siniaków ;)
  Sabvelso - lubię pobawić się przy przeróbce zdjęć (aparat mam podstawowy więc i za dużo szaleć nie pozwala) dlatego zdjęcie nr 2 jest specjalnie zmienione, a znajduje się blisko pierwszego, aby można było zobaczyć różnice ;) Mimo wszystko dziękuję za rady, które zawsze mi jakoś pomagają w przyszłości :)
  Pozdrawiam Was :)

  OdpowiedzUsuń

dziękuję :)