czwartek, 20 stycznia 2011

Dublin ZOO

Dublin ZOO otwarto w roku 1830 przez Królewski Związek Zoologiczny w Irlandii. Zwierzęta zostały przywiezione z ZOO Londyńskiego w Wielkiej Brytanii. Jest to obecnie trzecie najstarsze ZOO na świecie znane, między innymi, z udanego rozmnażania się lwów; najsławniejszy z nich pojawia się w wejściówce filmów wydawnictwa MGM - kto nie zna widoku ryczącego lwa pojawiającego się przed niedzielnym filmem? :)

 
A teraz kilka ciekawostek związanych z tym miejscem:

Loża wejściowa do ZOO została wybudowana w roku 1833 za jedyne 30 funtów i można ją zobaczyć aż do dziś!


W roku 1838 ZOO przeżyło największe jak dotychczas "natarcie" odwiedzających - ponad 20000 w jeden dzień! Impreza była celebracją ukoronowania Królowej Wiktorii, a rekord nie został pobity aż do dziś.

W roku 1844 w Dublin ZOO pojawiła się pierwsza żyrafa, a w roku 1855 lwy, którym udało się pierwszy raz rozmnożyć dwa lata później.
W roku 1916 było bardzo trudno dostać się do ZOO lub się z niego wydostać z powodu Powstania Wielkanocnego. Mięso którym karmiono lwy oraz tygrysy skończyło się, przez co konieczne było zabić kilka zwierząt zamieszkujących ZOO, aby nakarmić drapieżniki ich mięsem.


Podczas Drugiej Wojny Światowej popularność ZOO spadła drastyczne z powodu niemożliwości zastąpienia zabitych zwierząt nowymi. Obywatele Irlandii fundowali jedzenie dla zwierząt, a po wojnie, kiedy paliwo opałowe było trudne do zakupienia, drzewa rosnące w ZOO zostały wycięte, aby można było ogrzewać nimi domy.

7 komentarzy:

 1. Jaka pogoda, jakie liscie... :) Ale czy ja dobrze rozumiem że wstęp kosztuje 30funtów?! bo chyba nie zrozumiałam tego fragmentu. I dlaczego akurat funtów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne zdjecia, ale bilety faktycznie do tanich nie naleza, chyba, ze funt irlandzki inaczej stoi jak brytyjski i jest duzo tanszy, no musze to sprawdzic :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ajka, Wildrose - nie chodziło mi o cenę biletu :) pisząc, że loża wejściowa (inaczej hol wejściowy) została wybudowana za 30 funtów właśnie to miałam na myśli :) Dawniej była inna waluta. Dziś wstęp do zoo kosztuje 15e od osoby dorosłej. Mam nadzieję, że wyjaśniłam wszystko dobrze :)
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hehe no teraz to jasne bo ani cena ani waluta coś mi sie nie zgadzały ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nareszcie moje oczy widzą coś w kolorach, bo na zewnątrz sama szarzyzna ;)Fajne, choć troszkę smutne dwa od dołu, nic dziwnego przecież to ZOO.
  Interesujące też, ze względu na perspektywę drugie od góry. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa historia tego zoo, zdjęcie żyrafy The best.:))

  OdpowiedzUsuń

dziękuję :)